PDA

View Full Version : Ενημέρωση πινάκων αρχείου της Access, από εξωτερικό αρχείο

maddoctor
18-10-2007, 11:43
Θέλω να προσθέσω την εξής δυνατότητα στο πρόγραμμα ιατρικού φακέλου (http://users.forthnet.gr/ath/ekonstadou/ilektronikos_fakelos_asthenon.htm) που έχω φτιάξει με τον άλλο συνάδελφο -> να μπορεί ο χρήστης-ιατρός, μέσα από το αρχείο mde που του δίνω, να ενημερώνει τους πίνακες του αρχείου, από ένα άλλο αρχείο mde που θα περιέχει τους ίδιους πίνακες, που όμως θα βρίσκεται αλλού. Θέλω δηλαδή να μπορεί να υπάρξει ένας συγχρονισμός των πινάκων μεταξύ των δύο αρχείων. Ξέρω ότι μπορείς μέσω ερωτήματος να κάνεις ενημέρωση ενός πίνακα. Μπορείς όμως να τραβήξεις τα στοιχεία από εξωτερικό αρχείο? Εάν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει, θα του ήμουν υπόχρεος! Επίσης κάνω πρόταση από εδώ (θα το γράψω και στο site μου), εάν κάποιος προγραμματιστής θέλει να με βοηθήσει ώστε να αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο η εφαρμογή (αφιλοκερδώς φυσικά, αφού και εγώ δεν την πουλάω την εφαρμογή για να κερδίζω κάτι), θα ήταν μεγάλη μου χαρά. Φυσικά και θα μπει μετά το ονομά του στους συντελεστές της εφαρμογής.

Ευχαριστώ

circular
18-10-2007, 14:54
Φυσικά και γίνεται αλλά όχι αυτόματα. Θα πρέπει να γραψεις κώδικα που να σου επιτρέπει να επιλέξεις το αρχείο απο το οποίο θα γίνει ο συγχρονισμός, να συνδεθείς μέσω ODBC ή άλλης μεθόδου με αυτό και μετά με τις κατάλληλες επερωτήσεις να εισάγεις τις νέες εγγραφές στους κατάλληλους πίνακες.

maddoctor
18-10-2007, 15:05
Φυσικά και γίνεται αλλά όχι αυτόματα. Θα πρέπει να γραψεις κώδικα που να σου επιτρέπει να επιλέξεις το αρχείο απο το οποίο θα γίνει ο συγχρονισμός, να συνδεθείς μέσω ODBC ή άλλης μεθόδου με αυτό και μετά με τις κατάλληλες επερωτήσεις να εισάγεις τις νέες εγγραφές στους κατάλληλους πίνακες.
Και ο κώδικας αυτός είναι....!? :105:
Τι στοιχεία θέλεις για να μπορέσεις να τον γράψεις...εάν έχεις χρόνο και μπορείς φυσικά!?

kallileo
18-10-2007, 16:03
Βασικα θελει να ξερεις καποια πραγματα απο Visual Basic for Application και καποια καποιες γνωσεις ADO και SQL queries. Δεν ειναι πολυ δυσκολο ειναι ομως...
Ποσους και ποιους πινακες θες να ενημερωνεις?

Και οπως ειπε circular μαλλον μεσω ODBC ή Access driver επικοινωνια με το mde.

Το mde ειναι stand alone ή θελει Access εγκατεστημενη?

maddoctor
18-10-2007, 16:31
Βασικα θελει να ξερεις καποια πραγματα απο Visual Basic for Application και καποια καποιες γνωσεις ADO και SQL queries. Δεν ειναι πολυ δυσκολο ειναι ομως...
Ποσους και ποιους πινακες θες να ενημερωνεις?
Πρώτα να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια. Το πρόγραμμα δουλεύει με 11 πίνακες που θα πρέπει να ενημερωθούν, αφού σε όλους μπορεί να έχει νέα στοιχεία. Οι πίνακες αυτοί είναι οι εξής:
Clinic Visits
Diagnostic Data
Doctors
Immunization List
Immunization Records
Medication List
Medications
Parental Medical Histories
Personal Information
Personal Medical Histories
Tameia

Και οπως ειπε circular μαλλον μεσω ODBC ή Access driver επικοινωνια με το mde.

Το mde ειναι stand alone ή θελει Access εγκατεστημενη?Το mde είναι η κλειδωμένη μορφή ενός mdb αρχείου. Σε αυτή την μορφή δεν μπορείς να επεξεργαστείς φόρμες, VBA του αρχείου και τις εκθέσεις.

circular
18-10-2007, 17:16
Και ο κώδικας αυτός είναι....!? :105:
Τι στοιχεία θέλεις για να μπορέσεις να τον γράψεις...εάν έχεις χρόνο και μπορείς φυσικά!?

Ευτύχιε όσο και να θέλω πραγματικά δεν έχω το χρόνο να το γράψω... Παντως δεν ειναι ιδιαίτερα δύσκολο, αφού έχεις ήδη φτιάξει όλο αυτό το πράγμα... απλά λίγος κώδικας VBΑ χρειάζεται που είμαι σίγουρος πως θα βρεις αν ψαξεις στο ιντερνέτι.

maddoctor
18-10-2007, 17:29
Ευτύχιε όσο και να θέλω πραγματικά δεν έχω το χρόνο να το γράψω... Παντως δεν ειναι ιδιαίτερα δύσκολο, αφού έχεις ήδη φτιάξει όλο αυτό το πράγμα... απλά λίγος κώδικας VBΑ χρειάζεται που είμαι σίγουρος πως θα βρεις αν ψαξεις στο ιντερνέτι.
Κατανοητό.....αλλά τουλάχιστον τι να βάλω στον γούγλη ώστε να αρχίσω την μελέτη?

kallileo
18-10-2007, 23:32
Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το ADO.
Βήμα 1: Connection string μεσω ole db συνδεση στο αρχειο mde.
Βήμα 2: Φορτωση των στοιχειων σε Recordset
Βήμα 3: Εγγραφή στον αντιστοιχο πινακα.

Δηλαδη αν ψαξεις ψαχνεις στο google για mde connection string, ado recorset, sql access commands.

Επειδη τωρα δεν εχω πολυ χρονο λογω παρουσιασης πτυχιακης αλλα σε καμια 10 μερες θα ειμαι μαλλον ελευθερος και μπορω να το παλεψω για να κανω και προπονηση για το δικο μου καλο.:033:
Αν μπορεις στειλε μου ενα αρχειο mde με μερικους πινακες μεσα γιατι με το office 2007 δεν εχω καταφερει να φτιαξω.

maddoctor
19-10-2007, 09:02
Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το ADO.
Βήμα 1: Connection string μεσω ole db συνδεση στο αρχειο mde.
Βήμα 2: Φορτωση των στοιχειων σε Recordset
Βήμα 3: Εγγραφή στον αντιστοιχο πινακα.

Δηλαδη αν ψαξεις ψαχνεις στο google για mde connection string, ado recorset, sql access commands.

Επειδη τωρα δεν εχω πολυ χρονο λογω παρουσιασης πτυχιακης αλλα σε καμια 10 μερες θα ειμαι μαλλον ελευθερος και μπορω να το παλεψω για να κανω και προπονηση για το δικο μου καλο.:033:
Αν μπορεις στειλε μου ενα αρχειο mde με μερικους πινακες μεσα γιατι με το office 2007 δεν εχω καταφερει να φτιαξω.
Ευχαρίστως να δεχτώ την βοηθειά σου. Αρχείο mde, δηλαδή το πρόγραμμα το ίδιο, μπορείς να το κατεβάσεις από το site μου. Εκεί έχω ανεβάσει demo του προγράμματος που είναι πλήρες από άποψη πινάκων (από άποψη δυνατότητα καταγραφής ασθενών έχει όριο). Σε ευχαριστώ και πάλι πάντως και σίγουρα θα ψάξω να βρω σχετική ύλη.

kallileo
19-10-2007, 10:44
Ευχαρίστως να δεχτώ την βοηθειά σου. Αρχείο mde, δηλαδή το πρόγραμμα το ίδιο, μπορείς να το κατεβάσεις από το site μου. Εκεί έχω ανεβάσει demo του προγράμματος που είναι πλήρες από άποψη πινάκων (από άποψη δυνατότητα καταγραφής ασθενών έχει όριο). Σε ευχαριστώ και πάλι πάντως και σίγουρα θα ψάξω να βρω σχετική ύλη.

Απλα το δικο σου mde ειναι κλειδωμενο..θελει password και πρεπει να ξερω και την δομη και τα ονοματα των πινακων.